publicysta publicysta
189
BLOG

Nagrody „Poetry&Paratheatre” w Dziedzinie Sztuki 2013 /cz.1/

publicysta publicysta Kultura Obserwuj notkę 5

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/36/WLANL_-_MicheleLovesArt_-_ING_-_Ans_Markus_-_Pierrot.jpg/293px-WLANL_-_MicheleLovesArt_-_ING_-_Ans_Markus_-_Pierrot.jpg

Ans Marcus – Pierrot. Autor zdjęcia: Michele Achin. Ze zbiorów Wikimedia Commons

Nagrody czasopisma internetowego „Poetry&Paratheatre” w Dziedzinie Sztuki za rok 2013  - część 1:  Wstęp i Honorowa Nagroda Pośmiertna.

Szanowni Czytelnicy,
Szanowni Blogerzy i Komentatorzy,
Szanowna Redakcjo Platformy Blogerskiej Salon24.pl

Nagroda 2010:
http://prognozy2030.salon24.pl/377221,nagrody-poetry-paratheatre-w-dziedzinie-sztuki-za-rok-2010
Nagroda 2012:
http://prognozy2030.salon24.pl/454689,nagrody-poetry-paratheatre-w-dziedzinie-sztuki-za-rok-2012

Nagroda Roczna „Poetry&Paratheatre” w Dziedzinie Sztuki

jest nagrodą wirtualną honorowaną wybitnymi dziełami sztuki – traktowanymi jako plakiety - z darmowego repozytorium Wikimedia Commons. Trzyma się zatem ściśle sieci zgodnie ze swoją naturą.

Szanowni Państwo

W tytułowych dyscyplinach które reprezentuje czasopismo Nagrodą są:

*w dziedzinie Poezji: dzieło Ferdinanda Hodlera „Fruling” /”Wiosna”/ z 1901 roku.
*w dziedzinie parateatru i teatru: dzieło „A boy as Pierrot” Jean Honore Fragonarda namalowane pomiędzy 1776 i 1780 rokiem.
*W innych kategoriach miniaturka obrazu Bougureau 'Art et Literature” z 1867 roku.

Każdy z wyróżnionych będzie mógł wkleić sobie tę Nagrodę w profil bloga metodą 'kopiuj-wklej'. Lub wykorzystać w inny dowolny sposób.

Nagrodę Roku „Poetry&Paratheatre” proszę też potraktować jako dobrą zabawę. Traktowaną poważnie – jednak przy zasadzie całkowicie niefinansowej niech będzie i dobrą zabawą. Sztuka po części taką zabawą trochę jest, ze swoimi odbiorcami, między twórcami, pełną uśmiechów, nieraz wzajemnych komplementów.

W 2013 roku należy zauważyć, że Nagroda „P&P” działa już w innych warunkach – dwie polskie fundacje przyznają nagrody pieniężne za twórczość poetycką – Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.

Tym bardziej widać oryginalność naszej Nagrody: dzieła sztuki i sztuka jest honorowana plakietami ze zbiorów Wikimedia, ma więc charakter czysto wirtualny, a-finansowy.

Może sobie pozwolić na przegląd szerokiej panoramy wszelkich sztuk i honorować oryginalność lub przecieranie nowych szlaków, jak otwieranie nowych dróg w Tatrach lub Himalajach – nie będąc związana budżetem państwa lub światopoglądem darczyńców, donatorów, fundatorów, Etc. Lub posądzeniem o jakąkolwiek grę czy dyplomację.

                                              
                                   Poza granicę wykładu

             Poza rutynę tekstu

 

Nagroda w 2013 została specjalnie zatytułowana: Poza granice wykładu – poprzez to sygnalizuje wartość wyłamywania się ze schematu, stereotypu, przecierania nowych szlaków ideowych, estetycznych, naukowych, publicystycznych. To co było już znamy i niczym nas nie zaskoczy. Dlatego dobór Laureatów będzie taki a nie inny.  

Nagroda abstrahuje tutaj od pojawienia się nowej poetyckiej formy festiwalowej jakim jest *Th’ Republic of Poets* – pierwszy w świecie wirtualny festiwal poezji, prezentujący utwory związane wyłącznie z siecią.  Festiwal ten całkowicie wyszedł poza poezję klasyczną, drukowaną, jak i klasyczne festiwale poetyckie. Festiwal prawdziwie nowoczesny, XXI wieku.

Tekst ten miał być opublikowany 20 czerwca, ze względu na zmiany technologiczne na Salonie24.pl w dniu 19 czerwca - nie ukazał się. Kolejne zmiany na Salon24.pl we wrześniu dodatkowo opóźniły publikację.

W stosunku do redakcji z 20 czerwca zaszły zmiany: przybyły 3 nazwiska. Tak, że spóźnienie od strony merytorycznej wyszło Nagrodzie na dobre.

Ponieważ doświadczenie wykazuje, że przygotowanie tak dużej edycji tekstu internetowego powoduje ‘wylot w kosmos’, w edycji 2010 udała się publikacja za 3 razem, w 2012 za drugim – tekst Nagrody 2013 został podzielony na mniejsze części co umożliwia bezpieczną publikację za pierwszym razem.

I sukcesywnie w częściach od 1 do 6 będzie publikowany.

Rok 2013 przejdzie do historii jako rok kryzysu sieci:  tzw. afera Snowdena i jego Manifest Wolności ujawniają orwellowski świat. Pisarze na świecie – w tym Nobliści, oraz najwięksi operatorzy sieci jak Google, Firefox, Facebook – protestują na ręce Prezydenta Obamy lub solidarnie z publicznością przeciw irracjonalnej inwigilacji sieci.

Rok 2013 również dla polskiej sieci był niekorzystny – brak protestu lub solidarnych aktów popierających Manifest Snowdena przeciw inwigilacji stawia nas w rzędzie społeczeństw zacofanych. Z danych IPSOS wynika jednocześnie, że Polska jest najbardziej materialistycznie nastawionych krajem w Unii /”mierzę sukces ilością rzeczy które posiadam”/ . Idzie ten materialistyczny syndrom w parze z totalnym upadkiem czytelnictwa książek i customizacją sieci, oraz jej niedorozwojem w warunkach polskich spowodowanym brakiem e-polityki, bezrobociem i biedą.  A co za tym idzie ograniczoną rolą blogosfery i jej przydatnością do celów kulturalnych.

W 2014 roku należy więc oczekiwać posunięć urealniających obszar ‘wolnej przestrzeni’ dla poezji i sztuki zarówno w sieci jak i poza nią.  Likwidacja analfabetyzmu po 1945 roku spowodowała zwiększenie się ilości ludzi piszących, podobnie moda na poezję na przełomie lat 60 i 70 XX wieku, i rewolucja internetowa około 2005 roku / w Polsce/. Jest supergroźnym zjawiskiem jak na obecną chwilę, że cała ta masa piszących albo nie ma gdzie drukować w czasopismach literackich – bo te w większości nie mają pieniędzy, albo wegetować w niszy internetowej blokowana przez interesy mejnstrimu.

Jest oczywiste, że poezja w Polsce jakieś wnioski z tego wyciągnie w 2014 roku, potem będzie już za późno.

Zanim będzie główny pokaz festiwalowy – nagroda pośmiertna, w brzmieniu oryginalnym z 20 czerwca:

          Honorowa Nagroda Pośmiertna

Kategoria: Blogosfera

Bouguereau

Poetry&Paratheatre

 

Seawolf – bloger

Kapitan żeglugi wielkiej Tomasz Mierzwiński

Za definicję blogowania i filozofię bloga związaną z przemijaniem. Nagroda ta została pomyślana też jako swoiste memento mori dla blogerów: pamiętajmy o blogerach póki jeszcze żyją….

Dzisiejszy dzień – 20 czerwca 2013 - przyniósł katastrofalną wręcz notkę „Elig” o znanym blogerze Salon24.pl o pseudonimie „Kejow” który zmarł w lutym w kompletnym zapomnieniu…

blog Seawolfa, w:  Salon24.pl - 872 postów, 10.191 komentarzy
http://seawolf.salon24.pl/
blog Seawolfa, w:  Nasze blogi.pl
SEAWOLF-DZIENNIK POKŁADOWY: 695 postów, komentarzy 7777, ponad 2 mln 300 tys. wyświetleń

http://naszeblogi.pl/blog/69
Archiwum Seawolfa, w:  Niezależna.pl
http://niezalezna.pl/autor/tomasz-seawolf-mierzwinski
blog Seawolfa, w:  wPolityce
http://wpolityce.pl/autorzy/tomasz-seawolf-mierzwinski



                                            /oryginalna edycja używa czcionki Calibri 12, i Ms Gothic 16, 18/
                                                         
 

publicysta
O mnie publicysta

uwielbiam przyrodę, filozofię, sztukę  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura