publicysta publicysta
309
BLOG

Olimpiada Poetycka i Turniej Haiku 2018

publicysta publicysta Kultura Obserwuj notkę 0

                 

                       apollinaire by henri matisse

                                                       Henri Matisse

                                                      Apollinaire,1952

                                                Marina Ochakoff Fine Art        

               

            motto:

            pan Kiyotada
            z rodu Ogasawara,
            od XII w. podtrzymującego etykietę cesarskiego dworu i szogunów:

„jeśli zaczniemy myśleć o naszej sztuce jako o sposobie na utrzymanie się, to takie podejście sprawi, że nasz styl się zwulgaryzuje”.
       [cytat: czytaj tutaj]


Mając doświadczenie w organizacji wirtualnego festiwalu poetyckiego 2013-2016  [ *Th’Republic of Poets* , 5 edycja w kwietniu 2017 ] i prowadzeniu czasopisma poetycko-artystycznego [‘Poetry&Paratheatre’ 2010-2016 ]  doszedłem do wniosku, że czas wyruszyć w nową podróż poetycką.


A oto myślowy przebieg procesu, który mnie do tego doprowadził:

analizując ostatnio wiersze jednego z polskich poetów doszedłem do wniosku, że studia nad jednym wierszem dowolnego poety można określić jako „Study Case”. Następnie odwróciłem tok rozumowania i zapytałem:  czy jest możliwe Case Study jednego tematu w wierszu przez wielu poetów?  Natychmiast skojarzyłem sobie lekturę monografii Henri Matisse’a i następujący cytat:


Najwspanialsze, oszałamiające i drgającymi żywymi barwami dzieła Matisse’a powstały  w Collioure nad Morzem Śródziemnym, miasteczku położonym przy granicy hiszpańskiej, gdzie pracował razem z Deranem.  Później malowali tam Pablo Picasso, Georges Braque, Salvadore Dali. Zdaniem Matisse’a, nigdzie we Francji niebo nie było tak błękitne jak w Collioure
   

                                                                     Henri Matisse 1869-1954, Poznań 2007

 

Więc można byłoby przeprowadzić podobny warsztat studiowania jednego tematu. Nazwa Olimpiada pojawiła się tutaj od razu jako wyrażająca ideę jednego miejsca na zawody poetyckie i rywalizację.  

Jednocześnie byłoby to miejsce pokazujące sztukę poetycką, tak, że nagradzanie, punktowanie, odznaczanie byłoby nie na miejscu.

Byłaby to czysta, niekomercyjna impreza. W której poeci dbaliby o formę, o sztukę nie ulegając jakimkolwiek innym presjom.

Tematy narzuciły się same i są najprostsze. Najłatwiej dostępne dla poetów polskojęzycznych i najbardziej znane. Są to Park Łazienkowski w Warszawie i Pomnik Chopina.


                   Zasady Olimpiady – 3 stronnicowy poemat „Park Łazienkowski”


Ta poetycka zabawa dzieliłaby się na dwie części: olimpiada byłaby napisaniem i  zgłoszeniem poematu na temat Parku Łazienkowskiego w ilości 3 stron obowiązkowo, standartowego formatu A4, czcionka umowna New Times Roman 12.


                   Zasady Konkursu Haiku -  3 linijkowy wiersz „Pomnik Chopina”
 

Jednocześnie każdy z uczestników musiałby napisać i zgłosić obowiązkowe haiku o klasycznej objętości 3 linijek.

Z tym, że trzymając się standardu A4 i NTR12 – linijki mogłyby być długie na całą szerokość strony. W ten sposób poeci mogliby pokazać – w razie potrzeby – wszelkie możliwości modyfikacji formy klasycznej.
   

                                                Zasady organizacyjne


W pierwszym akapicie powołałem się na swoje doświadczenie.

Wynika z niego, że po pierwsze najpierw będzie korzystny długi okres konsultacji z zainteresowanymi uczestnikami – powiedzmy od sierpnia 2016 do sierpnia 2017 roku.

Po drugie: wygodne ze względów organizacyjnych jest kierowanie przeze mnie osobistego zaproszenia do poszczególnych poetów, głównie takich, którzy potrafią pisać duże formy.

Po trzecie – również ze względu na wygodę a i sprawność organizacji -  w imprezie będą mogli wziąć udział uczestnicy mający blog na Salon24.pl.

Roczne konsultacje mogą jednak doprowadzić do możliwej sytuacji, że będą mogły być dopuszczone wiersze poetów mających własne strony, profile na Facebook, blogi na innych portalach, etc., którzy zgłoszą utwory regulaminowe /poemat i haiku/ i zgodzą się na zalinkowanie w programie Olimpiady.


 
                      Termin inauguracji Olimpiady i Konkursu październik 2018


Konsultacje roczne, oprócz tego konieczność skoncentrowania się na artystycznej wypowiedzi w dwóch formach, w tym 3 stronnicowym poemacie – wymagają odpowiedniej ilości czasu.


Pozdrawiam serdecznie.

Proszę o uwagi i informuję, że po 10 września zacznę wysyłać przez pocztę wewnętrzną zaproszenia.

Jednocześnie informować poetów nie mających tutaj bloga o terminie i regulaminie imprezy.

                                                                                                                   bloger ‘publicysta’   


W trakcie pisania tego tekstu w początkach lipca natknąłem się w sieci na artykuł Johna Buisa w „The Next Web” o znakomitym programie dla artystów pt.:  „This mind-blowing photo app makes Instagram’s filters look so lame”. Fotografie tam zamieszczone ilustrują w łatwy i przystępny sposób idee olimpiady:

                     boris1

                     Slack for iOS Upload-5

                     Slack for iOS Upload-4

                     Slack for iOS Upload-3

 

Artykuł John Buisa

publicysta
O mnie publicysta

uwielbiam przyrodę, filozofię, sztukę  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura