publicysta publicysta
297
BLOG

"przechodzień": Blogosphere: Rekomendacja: 17 Wiosna Poezji

publicysta publicysta Kultura Obserwuj notkę 6


Fotografia: ThE cRaCkEr:  NEC SX-9 superkomputer z High Performance Computing Center, Stuttgart, 2012. Za: Wikimendia Commons


„Poetry&Paratheatre”  
półdziennik poetycko-artystyczny
http://lubczasopismo.salon24.pl/poetry/
medialny patronat 16 Przemyskiej Wiosny Poezji 2012
Poetry & Paratheatre
             

              Rekomendacja dla 17 Festiwalu Poezji w Przemyślu:  
              *Przemyska Wiosna Poetycka 2013*
                                                                             

                             Szanowna Pani
                             Renata Nowakowska
                             Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek
                             Przemyśl

 

Powołując  się na poprzednie posty  rekomendujące rosyjską  poetkę Verę Polozkową,  Marcina Małka poetę z Dublina, Krzysztofa Bartnickiego – tłumacza ‘Finnegans Wake’ , Ewę Filipczuk ,„Wawela”,„strofa”, JM Siweckiego i "Nedę"  publikujących w sieci – oraz załączone linki do I i II edycji Nagrody „Poetry&Paratheatre” za rok 2010 i 2012:

http://lubczasopismo.salon24.pl/poetry/post/454689,nagrody-poetry-paratheatre-w-dziedzinie-sztuki-za-rok-2012

Rekomenduję do programu 17 festiwalu poezji w Przemyślu poetę o nicku „przechodzień” –  prowadzącego blog pod własnym nazwiskiem „Julian Skoczowski”.

Julian Skoczowski jest laureatem Nagrody „Poety&Paratheatre” za rok 2012.

"przechodzień” jest świetnym przykładem – a jego blog to dokumentuje – eksperymentowania w poezji. Od klasycznych form linearnych, przez formy łączone: wiersz+ilustracja, formy bardziej skomplikowane: muzyka+clip+recytacja, aż do najbardziej skomplikowanych formalnie i technicznie – Form Sieciujących. Fakt, że autor niniejszych słów jest projektodawcą Form Sieciujących /2009-2010/ nie ma tutaj nic do rzeczy.

Zupełnie co innego.

 

„przechodzień” eksperymentując – co podkreśla wagę odważnych rozstrzygnięć  i poszukiwań – ustalił własną pojemną formę, kształt w którym pojawia się jego sztuka.

Jest to jego własnej produkcji utwór łączący muzykę, wiersz i melorecytację opartą na niezwykle nieraz ciekawej modulacji głosu – ta część utworu pojawia się we własnej produkcji clipie. Drugą część stanowi tekst zapisany linearnie, klasycznie.   

Ważna jest tematyka wierszy, co warto podkreślić: egzystencja niosąca problemy również dla sztuki, filozofia, religie, kwestie fundamentalne. Według mojego rozeznania analitycznego i doświadczenia z kilkudziesięciu lat lektur poezji i jej analiz – najtrudniej pisać o rzeczach najprostszych lub najtrudniejszych. Napisano już o nich całe biblioteki, trudno coś świeżego i oryginalnego napisać. Np. o miłości, egzystencji, religii i jej bohaterach i jej tajemnicy. „przechodniowi” się udaje:). Jego poezja jest lubiana, publikowana w czasopismach elektronicznych.

Jako utwór prezentujący Poetę proponuję ten, który zaraz odsłuchamy. Jest to normalny hit, nawet hicior:)  Nie trzeba być panią Czubaszek, żeby wchodząc na nasze portale internetowe czuć dyskomfort, często fizjologicznej natury. Dlaczego zatem poetyckie hiciory nie zdobią portali internetowych na ich czołówkach? Tylko opowieści dziwnej treści? „Dobre pytanie” – cytując klasyka:)

A oto własny oryginalny wynalazek ‘przechodnia” - modulowany głos, świetny tekst:

Szanowne Panie, Szanowni Panowie: Poezja! :

„Małe kłamstwo nie ma skrzydeł”
http://czekaj.salon24.pl/451094,nie-ma-skrzydel

                       

                             Szanowna Pani Dyrektor

Gdyby budżet Festiwalu nie pozwolił na zaproszenie „przechodnia”  i jego osobiste uczestnictwo w Wiośnie Poezji  – proponuję prezentację wirtualną. Współczesna technika stwarza takie możliwości.

Technologiczne zaawansowanie „przechodnia”: znajomość technik elektronicznych i technik blogerskich jakie widzimy – jest pomostem do zrozumienia kolejnej Rekomendacji dla przemyskiego festiwalu. Ale o tym w następnej notce.

                            Szanowna Pani Dyrektor

Kończąc pierwszą część Rekomendacji /po nich będzie jeszcze tylko jedna/ nie mogę oprzeć się przed dość oryginalnym stwierdzeniem: otóż jestem przekonany, że Rekomendacje dotychczasowe prezentują realne hity poetyckie! Same hity poetyckie! Normalne hiciory! Niektóre z nich mogą być nawet przebojami poetyckimi, więcej – kulturalnymi. Prezentują nowe poetyki, nowy język, są świeże, odkrywcze. Niektórych z nich można nawet szybko nauczyć się na pamięć jak np. wierszy Ewy Filipczuk, czy nawet melorecytować – jak cytowany wiersz „przechodnia”:)  
                                   

                                    pozostaję z poważaniem
                                    „publicysta” – RedNacz ”Poetry&Paratheatre”

 

 



 

publicysta
O mnie publicysta

uwielbiam przyrodę, filozofię, sztukę  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura