publicysta publicysta
660
BLOG

czerwony ibis: Networking Poetry. Net as Episteme & Art

publicysta publicysta Kultura Obserwuj notkę 10

Witojcie,k.s.i.a.: :

Z zawodu jestem górskim kucharzem, zaprosił mnie mój najlepszy przyjaciel „publicysta” żebym podał wszystkie propozycje na anglojęzyczne tłumaczenie terminu „Poezja Sieciująca” (wiersz sieciujący) i wygłosił wykład pt. „Internet (sieć, net) jako ‘Episteme’ i dzieło sztuki”. Tytuł jest częściowo angielski, żeby zmieścił się  w 60 znakach graficznych. Gdyż oryginał  był taki: „Internet jako epistemologia i dzieło sztuki” – dodać do tego „NetworkingPoetry”  i  „Czerwonego ibisa”  i jest ponad 60 znaków graficznych. Więc z konieczności trzeba było stosować pojęcia zamienne, żeby oddać sens tytułu – a ten zapowiada treść - i to częściowo w języku angielskim.

Podaję teraz fantastyczne jedzonko Mniam Mniam ugotowane przeze mnie, jak na ucztach greckich filozofów w ateńskich willach, brakuje tylko wody zapachowej do mycia rąk po jedzeniu porcji mięsa z sosami. Proszę, masz, kochana – dziś jest Twoje święto -  i jedz, niech Ci idzie na zdrowie:

 

A oto dzisiejsze menu:

NETWORKING  POETRY  jest angielskim terminem oznaczającym dosłowny przekład z terminu polskiego: „poezja sieciująca” –  zaproponował ją uczestnik sieci Paweł Dembowski ksywka (pseudonim) Ausir .Widać teraz wyraźnie, że NETWORKING  POETRY  nie jest – jak słusznie zauważył „publicysta”-  Net Poetry, poezją w sieci, terminem statycznym. A więc termin angielski musi być w imiesłowie. Więc niech to dosłowne tłumaczenie będzie jako termin główny.

LINKING  POETRY,
CROSSLINKING  POETRY:
zaproponował je uczestnik sieci o ksywce g4Mb1t. Są niezbyt poprawne w English - ale podobają mi się gdyż oddają dynamikę sieciowania i technikę linkowania

PO@RY to propozycja chwytliwego skrótu na ten rodzaj poezji sieciującej, wymyślił go również g4Mb1t

PO@TRY a to już przypadkowa pomyłka przy wpisywaniu propozycji g4Mb1t w WORDA, jakoś mi się podoba niech zostanie, he he:) Propozycja g4Mb1t lepsza, lakoniczna, a ta zbyt dosłowna i ma 2 „t”.

WEB_SIDE_POETRY
WEBLY  POETRY:

to kolejne ładne i oryginalne propozycje zgłoszone przez uczestnika sieci blogerkę Salonu24.pl o ksywce Wiedźma Margo – M.M. Boratyńska, adresy:
www.grawitor.pl
http://pannamigotka.salon24.pl/

I inne wiążące „net” z „poetry”:

PoNETtry:  uczestnik sieci g4Mb1t

PONETRY
:  uczestnik sieci newdem bloger Salonu24.pl, adres:
http://maratdakunin.salon24.pl/

POETRY–NET-TRY: uczestnik sieci Wiedźma Margo

A to już nasze propozycje “publicysty” i k.s.i.a. :) Też nam się podobają:

SURFING  POETRY:  poezja surfująca, poezja żeglująca.
SURFING  COMPOSITION:  surfująca kompozycja.
SURFING  VERS/ VERSES:  wiersz surfujący
NETWORKING VERS/ VERSES:  wiersz sieciujący – ten termin już  idzie za propozycją Ausira.

A teraz już o sieci jako ‘Episteme'

Co to ‘Episteme’? A grecka definicja nauki – wzięła się od słowa „oczy”, oczami poznajemy świat – świat jest tym co widzimy oczami aż po widnokrąg, horyzont. Dlatego mówi się: horyzont poznania:) Ale fajnie! Mamy horyzont poznania, tutaj – nowy horyzont poznania czyli sieć. Biblioteka o nieskończonej już ilości zdań i co dzień przybywają nowe zdania, tylko je czytać. Również Galeria z nieskończoną ilością obrazków, co dzień przybywają nowe, tylko oglądać i smakować. I nieskończone Kino – co dzień nowe filmiki tylko wzruszać się, śmiać i płakać! Nigdy nie było lepiej...

A Ty o nic nie pytaj, zostań tutaj ze mną, nic ci się tutaj nie stanie:


Więc patrzymy jak widzowie na coraz to nowe obrazy, słowa, dialogi, tragedie, dramaty, komedie i spektakle. Jak w teatrze. Jesteśmy widzami inaczej mówiąc. Od  pojęcia widza-publiczności, z greckiego: „theorosa” i jego patrzenia na scenę teatralną, amfiteatralną jest słowo „theoria”. Więc patrząc na sieć uprawiamy teorię. Nareszcie – wszyscy jesteśmy teoretykami i uprawiamy poznanie świata. To należało nam się po tylu tysiącleciach jak psu kość. Możesz kliknąć i zostać wielkim Obserwatorem tego kosmosu sieci, wielkim Astronomem lub Astrologiem poruszającym się po epicyklach i paralaksach krokami klikania. I możesz obliczyć i podać te wszystkie znakomite równania: ruchu, pędu, obrotu i nazwać te wszystkie planety-wędrowców i galaktyki jak ci się podoba.

Kosmos znaczy z greckiego klejnot, ozdoba. Sieć jest więc naszą ozdobą: są tam piękne obrazy, dzieła sztuki, galerie, grafiki, filmy, kompozycje, utwory muzyczne, symulacje, opowieści, narracje, abstrakcje, performance, instalacje, fantazje i co tylko zechcemy. „Istnieją rzeczy, o których nie śniło się filozofom” – nareszcie ta maksyma starożytnych się spełniła:)  

Dziś są Twoje urodziny, przyniosłem Ci z Galerii taki mały klejnocik w prezencie: ptaszki, popatrz jakie ładne:


Możemy projektować ten kosmos jak nam się podoba: a więc najróżniejsze klejnoty. Wynika z tego, że jesteśmy też szlifierzami diamentów – same Spinozy!
Strasznie lubię kwiaty i muzykę. Ale „publicysta” mówi, żebym już tak nie pędził: o kwiatach i muzyce będą następne posty:)

He, he, he! Oszukałem Was – ja wcale nie jestem tym mężczyzną w białej masce, mniej więcej wyglądam tak:


biały śnieg
czarne kruki
idę do domu!

publicysta
O mnie publicysta

uwielbiam przyrodę, filozofię, sztukę  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura